Moi ja ihanaa maaliskuuta pienet Luuppilaiset, toivottaa Kopotiimi. Kolmas periodi on saatu onnistuneesti taputeltua ja aletaan siirtyä vuoden viimeisen (virallisen) periodin puolelle. Toivottavasti kaikilla on lähteneet opinnot taas sujuvasti rullailemaan, mutta mikäli on jotain pulmia, muistattehan, että meihin voi ottaa yhteyttä matalallakin kynnyksellä. Me ollaan täällä just teitä varten, joten ettehän jää ongelmissa yksin vatvomaan. Mutta asiaan, eli me ollaan tiimin kanssa kerätty taas tähän alle periodin alkuun tärkeimpiä tärppejä edunvalvonnan puolelta, joten lukaiskaapa läpi! ᕙ( •̀ ᗜ •́ )ᕗ
Kuulumisia koulutuksen ohjaus- ja suunnitteluryhmistä
MTT:n suunnitteluryhmässä opettajat kävivät lähetekeskusteluja perus- ja yhteisistä opinnoista ensi vuotta varten, tarkemmat tiedot mahdollisista muutoksista opintokokonaisuuksiin ilmoitetaan virallisesti myöhemmin. Lisäksi opinnäytetöiden arvostelukriteerit on päätetty ja ne tullaan käsittelemään tiedekuntaneuvostossa maaliskuun aikana.
TKT:n suunnitteluryhmässä keskusteltiin kesän huonosta työllisyystilanteesta, ja kesälle saatetaankin lisätä itsenäisesti suoritettavia verkkokursseja.
ITC:n ohjausryhmässä puhuttiin avoimen ja väyläopintojen kehittämisen haasteista, kuten avoimen kuormittavuudesta ja kehittämisen vaatimista resursseista.
MTT & TIE -kahvit
Helmikuun MTT & TIE kahveilla Luupin toimarit ja hallitus esittelivät itsensä ja tämän vuoden tehtävänsä. Toimareiden ja hallituksen jälkeen oli opettajien vuoro esitellä itsensä. Kahveilla tuli puheeksi opintopiiri, jota ei olla tänä vuonna pidetty vastuuhenkilön puuttumisen vuoksi.
Ajankohtaisia päivämääriä
- Hakuaika aineenopettajan pedagogisiin opintoihin on auki 9.3.–23.3.2026 klo 16. Opintojen soveltuvuuskokeet järjestetään kampuksella toukokuun puolella.
- Vastaa TREYn jäsenkyselyyn 15.3. mennessä ja osallistu S-ryhmän lahjakortin arvontaan! Kyselyssä kerätään opiskelijoiden mielipiteitä ja kokemuksia ylioppilaskunnan toiminnasta.
- Sportuni kurssi-ilmo on myös auennut! Käy katsomassa kurssit täältä.
Tekstien oppiminen ja tenttiin valmistautuminen -luento
Tekstien oppiminen ja tenttiin valmistautuminen -luennolla tarkastellaan muistia opiskelun näkökulmasta ja keskitytään erityisesti siihen, miten akateemisia tekstejä omaksutaan. Saat käytännöllisiä neuvoja tehokkaiden muistiinpanojen tekemiseen, tenttiin lukemiseen sekä oman vireyden ja jaksamisen ylläpitämiseen. Luento on avoin kaikille Tampereen yliopiston opiskelijoille ja se järjestetään keskiviikkona 25.3. klo 14-16 keskustakampuksella.
Muita opiskeluvinkkejä voi lukea Opiskelijan oppaasta.
Lisää juttuja
Opetustarjonnan valmistelu vuodelle 2026–2027 on käynnissä, ja sitä käsitellään tutkinto-ohjelman suunnitteluryhmissä ja tiedekuntaneuvostossa. Toteutukset julkaistaan Sisussa huhtikuun lopussa ja tarkemmat aikataulu- ja tilatiedot vielä toukokuun lopussa. Seuraavan lukuvuoden opintojen suunnittelu kannattaakin aloittaa jo ajoissa!
Tutkinto-ohjelman koulutusasiantuntijat ovat aloittaneet opintojen etenemisen seurannan. Tarkista oletko saanut viestiä koulutusasiantuntijoilta, ja vastaa tarvittaessa!
Tietojenkäsittelytieteiden tutkinto-ohjelmavastaava on vaihtumassa kevään aikana. Tämän hetkinen tutkinto-ohjelmavastaava on Hannu-Matti Järvinen.
Sopokuulumisia <3
Opiskelijoiden mielenterveysjärjestö Nyyti ry järjestää opiskelijoiden mielenterveysviikon 9.–15.3. Kampanjan teemana on tänä vuonna tulevaisuususko: “Teeman ajatuksena on tukea opiskelijoiden tulevaisuususkoa ja toisaalta käsitellä aiheita, jotka tulevaisuususkoa heikentävät. Elämme ajassa, jossa epävarmuus ja huoli tulevasta varjostavat opiskelijan arkea. Siksi haluamme nostaa esiin toivon, merkityksellisyyden ja yhteisöllisyyden voiman – tekijät, jotka vahvistavat uskoa tulevaisuuteen.”
Koetko sosiaalista jännittämistä opinnoissa? Opiskelijan tosi minä -treeni tarjoaa lempeän ja tehokkaan tavan kohdata sosiaaliseen ahdistukseen liittyviä pelkoja turvallisessa ympäristössä. Viiden tapaamisen lyhytterapiainterventio yhdistää yksilö- ja ryhmätyöskentelyn, kognitiivisen terapian menetelmät sekä itsemyötätunnon harjoittelun. Kurssi auttaa tunnistamaan omat ydinpelot, vähentämään välttelyä ja löytämään uudenlaista varmuutta sosiaalisiin tilanteisiin. Esittelywebinaari järjestetään Zoomissa 11.3.2026 klo 15–15.30, eikä siihen tarvitse ennakkoilmottautumista. Webinaariin pääsee tästä linkistä.
Muistathan maksaa YTHS maksun 15.3. mennessä! Maksu on 35,35 € per lukukausi, ja sen avulla rahoitetaan YTHS:n opiskeluterveydenhuollon palvelut. Maksun voi maksaa OmaKelassa. Etkö ole varma, oletko maksanut jo maksun? Voit tarkastella maksamiasi terveydenhoitomaksuja OmaKelassa: Oikopolut -> Korkeakouluopiskelijan terveydenhoitmaksu -> Maksut.
Loppusanat
Kevät saapuu kovaa vauhtia ja valoisuus lisääntyy koko ajan, jipii! Mikäli herää jotain kysyttävää tai huolia, muistakaa pistää meille viestiä niin katsotaan yhdessä. Tsemppiä kaikille kevääseen ja kiitos, kun jaksoitte lueskella meidänkin kuulumiset taas läpi. Nähdään taas!
♡: Luupin Kopotiimi
